Process consulting is een waardevol instrument in situaties waarin complexe problemen opgelost moeten worden. Je kunt process consulting niet alleen op professioneel vlak toepassen, maar ook zeker in je persoonlijke leven. Ben jij benieuwd hoe jij dat kunt doen? Lees hier alles over de kunst van process consulting en hoe jij dit kan toepassen in je persoonlijke leven.
Het probleem Iemand benadert je met een levensvraag. Een vriend of collega is vastgelopen in een situatie en wil verder, maar niet weet hoe.
Een vriendin vertelt je bijvoorbeeld dat ze problemen heeft met haar buren. Nu voelt haar huis niet meer fijn en ze twijfelt of ze het moet verkopen.
Hoe pak je dit probleem met behulp van process consulting aan? Er zijn 3 verschillende manieren om je vriendin te helpen. Doe je dit door middel van process consulting, dan ziet een gesprek er als volgt uit.
Je begeleidt de ander om tot een antwoord te komen. Je helpt je vriendin om de waarheid uit te diepen en inzicht te krijgen in de situatie.
“Wat is er aan de hand met je buurman? Wat als je de ideale situatie visualiseert? Wat is er nodig om daar te komen? Wat houdt je tegen?”
Andere benaderingen Er zijn natuurlijk ook andere benaderingen van dit probleem. Naast process consulting is er ook nog expert consulting en dokter-patiënt consulting.
Volgens expert consulting pak je het als volgt aan: je geeft deskundige feedback. Je vertelt je vriendin meteen wat jij zou doen.
“Nee dit is geen goede plek voor jou, als ik jou was zou ik het huis verkopen!”
Volgens dokter-patiënt consulting handel je zoals een dokter in een consult zou doen. Je luistert naar wat de ‘patiënt’ nodig heeft, stelt een aantal verdiepende vragen en adviseert vervolgens wat te doen.
“Gezien al je input adviseer ik je om eerst een huis te gaan huren.”
Herken jij deze benaderingen en tot welke word jij het meest verleid?
De laatste twee benaderingen zijn in de consultancy het meest gebruikelijk. Eigenlijk is dit de traditionele manier van consulting, die we allemaal herkennen. Een minder gebruikte – maar zeer krachtige – benadering is process consulting.
De rol van de proces consultant is niet om antwoorden of oplossingen te vinden, maar het is om een begeleidend proces aan te reiken waarin klanten zelf hun problemen kunnen definiëren en oplossen. De consultant is hierbij facilitator.
De twee traditionele benaderingen hebben duidelijke voordelen voor de klant: het antwoord is er, laten we verder gaan. Dit komt echter met een prijs:
Voor de klant is de weg van vraag naar antwoord een black box. De klant begrijpt de oplossing misschien niet helemaal. De klant kan zich onttrekken aan verantwoordelijkheid (zo moest het van de de adviseur).
Bij het werken met proces consultatie blijft de verantwoordelijkheid bij de klant. Het werken met proces consultatie zal:
volledige acceptatie van de oplossing brengen, de klant is de beslisser van elke stap in het proces;
de klant leren over de methoden en technieken voor het definiëren en oplossen van problemen;
de eigen kennis van de klant over het onderwerp verder ontwikkelen.
Op deze manier zal de proces consultant een veel duurzamer eindresultaat leveren. Tevens resulterend in groei en ontwikkeling van de opdrachtgever zelf.
De foto in dit boek van Marc Baaij is een mooi overzicht van de rol van de opdrachtgever en de consultant in de verschillende benaderingen.
Picture: (Baaij M. (2013), “Management Consultancy”)
Bolster en process consultingTerug naar je vriendin met het huis en de moeilijke buurman. Als je zelf met dit dilemma zou zitten, welke manier zou jouw voorkeur hebben?
Bolster werkt met internationale klanten op basis van proces consultatie. Rogier ’t Hooft is mede-oprichter van Bolster, een boutique consultancy in Haarlem op het gebied van strategie en leiderschap.
Benieuwd naar wat wij voor jou of voor jouw bedrijf kunnen betekenen? Neem contact op of kom onze koffie proeven op ons kantoor in Haarlem.